Aktualności

 

 

Allozaury wziął OS-em

Gdy już „opukał” nowe propozycje wspinaczkowe, Mateusz Tyczyński podszedł do najtrudniejszej z bałtowskich dróg Allozaury atakują VI,2, którą pokonał z marszu, potwierdzając wycenę.

Nowe drogi na siekaczach

Zgodnie z obietnicą udostępniamy nowe drogi, które wytyczył i wycenił Mateusz Tyczyński.


Na północnej ścianie Prawego Siekacza zaproponował trzy linie: Bałtowska Ryska, Dagostan i Wyrypy.
Bałtowska Ryska: Systemem rys, bez ograniczeń, wprost na półkę ze stanowiskiem, wycena: III+
Dagostan: Płytką bez rys z lewej i prawej, oraz bez bloku z prawej u góry, wycena: IV
Wyrypy: Start nieco niżej, wyjście lewą stroną bloku skalnego, wycena: IV
(Wszystkie wymienione to drogi wędkowe, dojście do stanowiska ścieżką na lewo od Lewego Siekacza.)

Na zachodniej ścianie Prawego Siekacza powstała droga: Bunt Małolata: Systemem przewieszek(uwaga krucho) wprost do góry, do stanowiska(którego jeszcze nie ma) droga wędkowa, wycena IV

Dwie krótkie ale wymagające drogi na południowej ścianie Prawego Siekacza: Lewy urwis: wycena V-, lewa strona płytki, u góry z użyciem ryski
6. Prawy urwis: prawa częścią płytki na półkę, wycena: IV+, dla obu Urwisów przygotowane zostalo stanowisko do wędkowania, dojście od prawej, u wylotu kominka w górę i trawersem na lewo.

Skałki off roadowe

Dwie trójkowe drogi: Raz, dwa… i Ryska stanowiły jedną z prób off roadowego rajdu rodzinnego Bałtowskie Bezdroża Dragon Winch FAMILY 2020. Konkurencja polegała na wspinaniu do …flamastra, którym trzeba było pomalować rysunek w karcie zadań. Uczestnicy rajdu mieli mnóstwo frajdy, co utwierdza w przekoaniu, że warto inwestować w nasze skały.

 

.

Ze szczotką na skały

Poza wypożyczaniem sprzętu zajmujemy się oczyszczaniem terenu u podnóża skałek, przecinaniem ścieżek dojściowych do stanowisk, „omiataniem” skałek z kruszyzny i ziemi (dosłownie ze zmiotką w ręku) oraz poszukiwaniem w rejonie przełomów Kamiennej kolejnych ścian, które można by zaadaptować dla potrzeb wspinaczki. Działalmy, jak „służba drogowa, tyle, że wykonująca swe obowiązki w innej, pionowej płaszczyźnie. Mamy nadzieję, że dzięki tym staraniom, merytorycznie wspartym przez krakowskie środowisko wspinaczkowe Rejon Wspinaczkowy Przełomów Kamiennej WPINKA stanie się popularnym miejscem uprawiania tej formy rekreacji i dyscypliny sportu.

 

Warto przyznać się, że „pieszczoty” z bałtowskimi skałkami poprzedziło wspinanie w Tatrach, które choć nie zarzucone, dziś prezentuje się z innej perspektywy, na zdjęciach m.in. Festiwal granitu, Byczkowski, Kutta, Cesta ku slonku, Zacięcie Mogilnickiego i „klepnięcie” platformy Mnicha, wszystko z synem Mateuszem, który dziś pomaga w obijaniu dróg WPINKI.